1. Основні види водонагрівачів

За наявності перебоїв із гарячим водопостачанням виникає потреба в установці автономного водонагрівача. Залежно від цілей використання необхідного об'єму води застосовують компактні проточні або накопичувальні прилади. Проточним властиві невеликі розміри, висока потужність, значна енергоспоживання. Працюють за наявності сильного тиску води, що охолоджує нагрівальний елемент. Слабкий тиск або відсутність подачі води спричиняє перегорання приладу. Корисний у будинках, квартирах із невеликою витратою води.

Накопичувальні водонагрівачі забезпечені об'ємом від 10 л. для накопичення та нагрівання води. Такі моделі називають бойлерами, хоча в перекладі з англійської це слово має загальне значення водонагрівач. Можуть встановлюватись у будинках, квартирах, офісах, кафе, ресторанах, саунах, промислових приміщеннях. Мають значні переваги:

- порівняно низька енергоспоживання;

- підходять для систем із перебоями у водопостачанні, слабким натиском;

- Забезпечують постійне наявність теплої води;

- дозволяють економити: випускають комбіновані види із внутрішнім та зовнішнім способом підігріву води. Бойлери комбінованого виду можуть працювати на двох видах енергоносіїв, вибраних на основі раціональності, економії.

  1. Особливості конструкції бойлерів

Незважаючи на значну вартість, якісний бойлер із великим резервуаром – вигідне придбання. Висока функціональність дозволяє використовувати гарячу воду у будь-якій кількості, мати необхідний запас. Завдяки своїй будівлі економний прилад працює подібно до термоса, тривалий час утримуючи високу температуру води. Конструкція бойлера:

- внутрішній овальний або округлий бак із нержавіючої сталі, покритої захисною кремнієвою або склопорцеляновою емаллю. Нержавіюча сталь - корозійно-стійка, легована. Сплав заліза з вуглецем добре утримує температуру, має підвищену стійкість до агресивного середовища;

- Щільний поліуретановий теплоізоляційний шар, розташований навколо внутрішнього бака, що захищає від втрати температури води. Провід, що не проводить тепло, захищає від високої температури зовнішню частину бойлера;

- Зовнішній корпус може бути зроблений з пластику. У більш дорогих якісних моделей - сталевий резервуар покритий емаллю або виготовлений з нержавіючої сталі;

- у нижній внутрішній частині бака встановлено ТЕН - трубчастий електричний нагрівач сухого або мокрого типу. У нагрівальних елементів мокрого типу відсутня захисна оболонка, вони стикаються з водою. Внаслідок нагрівання на ТЕНах утворюється накип. Більш якісні моделі – бойлери з нагрівачами сухого типу працюють довго та безперебійно. ТЕН у них оточений металевою трубкою, покритою зверху спеціальним склопорцеляною. Нагріваючись від Тена, металева трубка прогріває воду в резервуарі. До трубки не прилипає кальцій навіть у дуже твердій воді. Нагрівальний елемент постійно чистий, працездатний, без накипу;

- термостат: регулює температуру до максимально можливих 75 градусів;

- захисний анод;

- що захищає від екстрених ситуацій (наприклад, поломка термостата) клапан;

- підведення холодної, відведення гарячої води;

- система управління.

Важливе значення масивної конструкції бойлера має кріплення. Воно має витримувати подвійну вагу наповненого бака. Якщо бойлер розрахований на 200 л. води, кріпильна система має бути розрахована на вантаж не менше 400 кг. Резервуари більшого обсягу встановлюють на підлозі у спеціальних бойлерних чи інших приміщеннях технічного призначення.

  1. Значення захисного анода

Накопичувальний бойлер – складна металева конструкція. Стінки бака постійно взаємодіють із агресивним середовищем – водою з бульбашками кисню. Вплив підсилює висока температура, постійний рух води, що поступово поглинає молекули поверхонь внутрішніх деталей. Це відбувається навіть у тому випадку, якщо бак покритий якісною емаллю. Вона добре захищає, але знаходяться ділянки, на які кисень, що виділився в результаті нагрівання, значуще впливає. Внутрішня поверхня може мати деякі дефекти. На місці невеликої вм'ятини, що утворилася при монтажі навколо внутрішніх деталей, врізів виникає окислення. Для уповільнення іонних процесів створення мінімально руйнівного середовища використовують захисні аноди – технічно прості, але дуже важливі деталі бойлера. Анод має форму товстого металевого стрижня усередині бака. Кріпиться за допомогою різьблення. Є відновником середовища у електронагрівачі. Принцип дії полягає у розпаді більш активного металу. В результаті іонні процеси мінімізуються, тверді сталеві начинки бойлера не піддаються руйнівному окиснення.

  1. Види анодів. Магнієві стрижні

Для захисту внутрішньої конструкції бойлера використовують магнієві та титанові аноди. Магнієві стрижні швидко втрачають свої частинки, їхній вигляд змінюється: зменшується розмір, на поверхні видно сліди корозії. При несвоєчасній заміні деталь повністю зіпсується, що значно погіршить внутрішній стан ємності. Магній значно активніший за сталь, тому молекули металу швидше утворюють окислення, захищаючи таким чином сталь. За відсутності такого процесу кисень взаємодіятиме зі сталлю, повільно, але впевнено її руйнуючи. Запобігти негативним наслідкам може регулярна заміна магнієвого стрижня. Не можна чекати, доки деталь повністю поглине корозія. Заміна необхідна вже тоді, коли довжина стрижня не більше 20 см, а ширина менше 1 см. Жорсткість води для цього виду не має особливого значення. Стан анода краще перевіряти раз на півроку. Одного магнієвого стрижня може бути достатньо на період від півроку до півтора року.

  1. Титановий анод

Основні цілі в обох видів анодів однакові:

- відновлювати внутрішнє середовище накопичувальної ємності;

- Захищати поверхні всередині бойлера від окисних процесів.

Титановий анод набагато дорожчий за магнієвий. Потрібно підкреслити, що за його наявності не потрібне постійне стеження за станом та регулярна заміна, що виправдовує високу вартість. Називають його "активним", тому що живиться електроенергією, використовуючи близько 4 Вт. Анодна система складається з генератора імпульсів – потенціостата, титанового стрижня з оксидним покриттям, сполучного кабелю, що входить у розетку. Стрижень працює від струму генератора. Він здатний аналізувати середовище в бойлері, посилюючи або послаблюючи свою дію, споживаючи від генератора більше, то менше енергії. Це важливо за короткочасного припинення подачі електрики. Система оснащена зеленим та червоним індикаторами. Зелений повідомляє про правильну роботу аноду. Червоний попереджає про небезпеку: слід перевірити з'єднання або рівень води.

Важливо: титановий анод завжди повинен бути під напругою, навіть у тому випадку, якщо бойлер у цей час не гріє воду.

  1. Магнієвий анод чи титановий - що вибрати?

Більш зручним та сучасним вважається титановий анод. Його не потрібно міняти протягом усього часу використання бойлера. Відразу важливо звернути увагу на одну деталь: стрижень з покриттям титану більш ефективний у жорсткій воді. Для м'якого або пом'якшеного середовища більше підійде магнієвий.

Покупців стримує найвища вартість титанового анода. Якщо порівняти термін служби бойлера і кількість магнієвих стрижнів, які доведеться поміняти, то їх вартість не буде меншою за міцний титановий. Його використання дозволить не переживати необхідність своєчасної заміни, позбавить додаткових обтяжливих дій. Титановий анод – ідеальний спосіб захисту внутрішньої поверхні бойлерів, які служать нагрівання жорсткої води.